Connect with us

Biznes

Konwojowanie wartości pieniężnych – kto powinien skorzystać?

Opublikowano

dnia

Konwojowanie wartości pieniężnych pozwala w wygodny i bezpieczny sposób przewieźć gotówkę z punktu A do punktu B. Pomimo wzrostu popularności transakcji bezgotówkowych wciąż wiele przedsiębiorstw decyduje się na tę usługę. Czym jest konwojowanie wartości pieniężnych i kto może z niego skorzystać?

Konwojowanie wartości pieniężnych – czym jest? Jakie przybiera formy?

Konwojowanie wartości pieniężnych to usługa polegająca na transporcie gotówki połączonym z jej ochroną. Najczęściej odbywa się to przy wykorzystaniu specjalnych pojazdów, w asyście uzbrojonych konwojentów, którzy są wyposażeni w różne zabezpieczenia techniczne, w tym w środki łączności. W konwojowaniu pieniędzy najczęściej bierze udział także zleceniodawca lub pracownik, która został przez niego wyznaczony. To właśnie w jego dyspozycji pozostaje konwojowana przesyłka.

Prostszą formą konwojowania wartości pieniężnych jest tzw. inkaso. W tym przypadku transport gotówki odbywa się bez udziału zleceniodawcy lub jego pracownika. To szybka i bezpieczna metoda przewozu pieniędzy. Konwojenci, zgodnie z przyjętym harmonogramem i podpisaną umową, odbierają w miejscu wskazanym przez klienta i za pokwitowaniem odpowiednio przygotowaną gotówkę, a następnie konwojują ją do odbiorcy.

To, na jaką opcję zdecyduje się klient, zależy od jego indywidualnych preferencji. Jeżeli zależy mu na większej kontroli, może wybrać usługę konwojowania wartości pieniężnych w standardowej wersji. Gdy zaś nie ma czasu, by towarzyszyć konwojentom, niech wybierze inkaso.

Konwojowanie wartości pieniężnych – dla kogo?

Chociaż transakcje bezgotówkowe są coraz powszechniejsze, gotówka wciąż jest obecna w obrocie gospodarczym. Nic więc dziwnego, że wiele przedsiębiorstw zgłasza zapotrzebowanie na usługę konwojowania pieniędzy. Jest ona kierowana m.in. do:

  •       banków i instytucji finansowych,
  •       sieci handlowych i usługowych,
  •       hurtowni,
  •       stacji paliw,
  •       pojedynczych punktów obracających gotówką, takich jak lombardy i kantory,
  •       filii przedsiębiorstwa.

Z usługi konwojowania wartości pieniężnych skorzystać mogą także osoby prywatne. Częściej jednak firmom z branży cash handling zlecają one transport i ochronę cennego mienia, w tym towarów wielkogabarytowych, niż gotówki. Warto także wiedzieć, że podmioty tego typu trudnią się także konwojowaniem przedmiotów niebezpiecznych.

Jak wybrać rzetelną firmę?

Żeby transport pieniędzy, papierów wartościowych, wartościowych rzeczy i niejawnych dokumentów przebiegł sprawnie, bezpiecznie i bez nieprzyjemnych niespodzianek, swoje aktywa warto powierzyć profesjonalnej firmie. Zadanie to wymaga bowiem doświadczonej kadry i najnowocześniejszej floty transportowej. W przeciwnym razie nietrudno o zgubę lub kradzież.

Jak więc wybrać odpowiednią firmę? Przede wszystkim sprawdzając jej renomę w sieci. Jeśli podmiot ma za sobą wiele udanych realizacji, z pewnością znajdzie to odzwierciedlenie w pozytywnych opiniach w Internecie. Warto również poprosić przedsiębiorstwo o referencje.

Co więcej, profesjonalna firma będzie dysponować specjalistycznymi pojazdami, które nie tylko spełniają określone wymagania prawne, ale również są wyposażone w GPS, dzięki czemu namierzenie ich lokalizacji nie będzie sprawiać najmniejszego problemu. Podmiot zajmujący się konwojowaniem gotówki i cennych przedmiotów powinien również zatrudniać wykwalifikowanych pracowników posiadających wysokie predyspozycje psychofizyczne.

Przed podpisaniem umowy warto również sprawdzić, jak wysokie ubezpieczenie przewozowe oferuje dana firma w konkretnym przypadku. W razie zguby lub kradzieży przewożonej gotówki ubezpieczenie choć częściowo zrekompensuje straty.

Transport wartości pieniężnych wiąże się z pewnym ryzykiem, a próba samodzielnego przewozu gotówki może zakończyć się utratą pieniędzy, ale i zdrowia, a nawet życia. Dlatego zadanie to warto powierzyć specjalistom. Dysponują oni bowiem profesjonalnymi środkami ochrony i są w stanie zawczasu rozpoznać ryzyko.

Źródło: CHL Holding

 

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending