Connect with us

Biznes

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe – dlaczego korzystają z fotowoltaiki?

Opublikowano

dnia

Ustawa o odnawialnych źródłach energii wskazuje, że prosumentem, czyli jednostką, która produkuje i pożytkuje prąd z OZE, może być osoba fizyczna, firma, a także spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. W efekcie również mieszkańcy domów wielorodzinnych mogą mieć dostęp do ekologicznej i darmowej energii ze słońca. Dlaczego coraz więcej spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych korzysta z fotowoltaiki?

Niższe rachunki za prąd? To możliwe!

 W zależności od wielkości spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej roczne koszty energii elektrycznej wynoszą nawet kilkaset tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że podmioty te szukają sposobów, by jak najwięcej zaoszczędzić na prądzie.

Bez skorzystania z odnawialnych źródeł energii się nie obejdzie. Prąd pozyskiwany z paliw kopalnych jest bowiem coraz droższy, a spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, podobnie jak firmy, nie mogą liczyć na rządowe zamrożenie podwyżek cen energii elektrycznej. Rozwiązanie jest jedno: znalezienie alternatywnego źródła energii, które pozwoli ograniczyć zużycie prądu z sieci. Taką możliwość oferuje fotowoltaika.

Instalacja fotowoltaiczna pozwala spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej produkować własny prąd. W efekcie dochodzi do redukcji kosztów utrzymania części wspólnych. Obecne przepisy prawa nie zezwalają na dystrybuowanie nadwyżki wytworzonej energii wśród mieszkańców bloku, jednak gra jest warta świeczki. Oświetlenie klatek schodowych i garaży, ogrzewanie budynku czy też praca wind oraz wentylacji może generować duże koszty. Fotowoltaika pozwoli je zdecydowanie obniżyć.

Co ważne, mieszkańcy budynku wielorodzinnego mogą zdecydować się na indywidualne instalacje fotowoltaiczne. Warunek jest jeden: uzyskanie stosownego zezwolenia od spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej. W zależności od zapisów statutu system fotowoltaiczny można w takim przypadku zamontować na dachu budynku lub na gzymsie. 

Większy prestiż i wzrost wartości nieruchomości

 Realne oszczędności to nie jedyna korzyść, dla której spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe decydują się na skorzystanie z fotowoltaiki. Taka instalacja zdecydowanie podnosi prestiż bloku, sprawiając, że oferowane lokale cieszą się większym zainteresowaniem. Gwarancja oszczędności powoduje również, że potencjalni nabywcy są w stanie zapłacić więcej za oferowane nieruchomości.

Dbałość o środowisko naturalne ma dla mieszkańców coraz większe znaczenie. Nic więc dziwnego, że ich wymagania względem budynków rosną. Fotowoltaika to w pełni ekologiczne rozwiązanie, które wykorzystuje darmową energię pochodzącą ze słońca, nie zanieczyszcza planety oraz nie emituje hałasu. Dzięki temu jest przyjazna dla środowiska i dla mieszkańców.

Atrakcyjne finansowanie i możliwość szybkiego zwrotu z inwestycji

 W zależności od tego, jak duże zapotrzebowanie energetyczne wykazuje dana spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, koszt montażu instalacji fotowoltaicznej może sięgać od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że podmiot musi pokryć inwestycję w całości z własnych środków. Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może bowiem skorzystać z atrakcyjnych źródeł finansowania inwestycji. Należą do nich m.in.:

  • dotacje unijne na odnawialne źródła energii pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych,
  • dotacje z gminy,
  • kredyty preferencyjne,
  • leasing paneli fotowoltaicznych,
  • abonament na panele fotowoltaiczne.

W efekcie spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może liczyć na stosunkowo szybki zwrot z inwestycji, mniej więcej po 7-10 latach od montażu fotowoltaiki. Warto jednak pamiętać, że im szybciej ceny energii elektrycznej będą rosły, tym krótszy będzie czas oczekiwania na zwrot inwestycji. Wiele zależy również od tego, jak duża będzie autokonsumpcja prądu.

Źródło: Inverter – fotowoltaika dla firm

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending