Connect with us

Biznes

Znaczenie bezpiecznych parkingów w transporcie międzynarodowym – jak wybrać odpowiednie miejsce na postój?

Opublikowano

dnia

O powodzeniu transportu międzynarodowego przesądzają niuanse. Jednym z nich jest zapewnienie bezpiecznego miejsca parkingowego na czas postoju ciężarówki. Dlaczego to tak ważne? Jak zaplanować optymalną trasę i wybrać odpowiednie miejsca na przerwę dla kierowcy?

Bezpieczne parkingi w transporcie międzynarodowym – rola i dostępne standardy

 Chociaż wydawać by się mogło, że wybór parkingu na czas postoju to mało istotna kwestia podczas organizacji przewozu, wpływa na bezpieczeństwo nie tylko ładunku, ale również kierowcy. Odpowiada też za jego komfort podczas przerwy w pracy. Nie można jej zatem traktować po macoszemu, zwłaszcza że – jak wynika z danych opublikowanych w ramach projektu SSTPA (Secure and Safe Truck parking Areas) – zaledwie 7 tys. miejsc parkingowych w UE w 2017-2018 r. można było uznać za certyfikowane i bezpieczne.

Również i nowsze dane nie napawają optymizmem. W 2021 r. w UE brakowało 400 tys. miejsc parkingowych oraz 2 tys. certyfikowanych i bezpiecznych parkingów dla ciężarówek. Zważywszy, że ciągle rośnie liczba pojazdów komercyjnych używanych w międzynarodowym transporcie samochodów, co przekłada się na mniejszą dostępność miejsc postojowych, zaplanowanie optymalnej trasy uwzględniającej postój w bezpiecznych warunkach staje się jeszcze trudniejsze.

Tymczasem znaczenie bezpiecznych parkingów w transporcie międzynarodowym rośnie. Nie tylko ograniczają one ryzyko kradzieży ładunków, ale również zapewniają bezpieczniejsze i bardziej komfortowe środowisko pracy dla kierowców, co w czasie ich niedoboru staje się szczególnie ważne i powinno być priorytetem firm transportowych.

Żeby zwiększyć bezpieczeństwo ładunku i komfort kierowcy, przy wyborze miejsca parkingowego można kierować się jednym z dwóch standardów:

  • SSTPA,
  • TAPA PSR.

Oba wykazują cechy wspólne i różnią się między sobą pod pewnymi względami. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że któryś z nich jest lepszy. Decyzję o tym, który standard wybrać przy wyborze parkingów, każde przedsiębiorstwo musi podjąć samodzielnie, uwzględniając indywidualne potrzeby i preferencje kierowców.

Jak wybrać odpowiednie miejsce parkingowe w UE? Klasyfikacja SSTPA

 Unijny projekt SSTPA ujednolicił i stworzył wspólną dla wszystkich krajów członkowskich klasyfikację parkingów. Wyróżnił on trzy (a w zasadzie cztery) obowiązujące standardy:

  • niski poziom – brązowy,
  • średni poziom – srebrny,
  • wysoki poziom – złoty i platynowy.

Im wyższy poziom, tym większe bezpieczeństwo zapewnia parking. Ponadto każdy kwalifikowany do SSTPA parking musi zapewniać minimalny standard usług dla kierowców. Mowa tutaj o wyposażeniu m.in. w dostępne, działające, regularnie sprzątane i podzielone na część damską i męską toalety oraz prysznice, kosze na odpady czy też znaki dotyczące bezpieczeństwa. Wśród podstawowych wymogów jest również połączenie internetowe.

TAPA PSR – co oznacza certyfikat bezpieczeństwa?

 Przy wyborze parkingu firma przewozowa może kierować się również standardem TAPA. Żeby parking mógł otrzymać certyfikat bezpieczeństwa TAPA, musi spełniać określone wymogi. Obejmują one nie tylko infrastrukturę, ale również procedury, których operator parkingu musi przestrzegać. Inaczej nie uzyska certyfikacji.

Im wyższy poziom, tym bardziej bezpieczny jest parking. Na przykład w przypadku drugiego poziomu PSR – oprócz szerokiej gamy usług, takich jak toalety, prysznice czy też sklep – parking musi być oświetlony, całkowicie ogrodzony i wyposażony w całodobowy system monitoringu. Nie tylko gwarantuje to bezpieczeństwo ładunku, ale również zapewnia kierowcy wysoki komfort wypoczynku.

Znaczenie bezpiecznych parkingów w transporcie międzynarodowym rośnie z roku na rok. Dostępna infrastruktura wciąż nie jest jednak wystarczająca, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa ładunku i komfortu kierowcy podczas postojów. To dlatego wybór parkingu jest tak istotną kwestią. Profesjonalna firma spedycyjna będzie wiedzieć, jak zaplanować trasę, aby postój odbywał się w odpowiednim miejscu, co zwiększy bezpieczeństwo przewożonych towarów.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending