Connect with us

Biznes

Co jest ważne przy zakupie sprężarki?

Opublikowano

dnia

Zakup sprężarki to inwestycja, która ma wpływ na efektywność działalności i koszty eksploatacji w dłuższej perspektywie. Co należy uwzględnić przy wyborze kompresora do zakładu? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Rodzaj sprężarki powietrza

Najważniejszą i podstawową sprawą jest wybór odpowiedniego rodzaju kompresora. Wśród najpopularniejszych rodzajów możesz zdecydować się na sprężarkę śrubową lub kompresor tłokowy. Wybór odpowiedniego rodzaju sprężarki (tłokowa, śrubowa) powinien zależeć od rodzaju zastosowań. Każdy rodzaj ma swoje zalety i ograniczenia. 

Kiedy zatem kupić sprężarkę tłokową, a kiedy kompresor śrubowy? Wybór między sprężarką tłokową a śrubową zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj zastosowań, pojemność, ciśnienie, efektywność energetyczna oraz dostępność budżetu. Sprężarki tłokowe przeważnie (ale nie zawsze) wybierane są do niewielkich zastosowań w małych firmach. Sprawdzą się doskonale w małych zakładach produkcyjnych, warsztatach samochodowych, gospodarstwach domowych i innych niewielkich przedsiębiorstw, które potrzebują sprężonego powietrza do podstawowych zadań. Kompresory tłokowe nie są dedykowane do ciągłej pracy. Oferują zróżnicowany zakres wydajności i ciśnienia. Sprężarki tłokowe zazwyczaj są także tańsze i mogą być bardziej dostępne dla przedsiębiorstw z ograniczonym budżetem.

Sprężarki śrubowe zazwyczaj stosowane są w większych przedsiębiorstwach przemysłowych, gdzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest znaczne. Zapewniają one wysoką wydajność oraz dostęp do stałego i wysokiego strumienia sprężonego powietrza. Zazwyczaj oferują wyższą efektywność energetyczną, co prowadzi do niższych kosztów eksploatacji w dłuższej perspektywie. Co więcej, dedykowane są do stałej pracy. Zapewniają również mniejsze wibracje i niższy poziom hałasu.

Wydajność i ciśnienie sprężarki powietrza

Różne zastosowania wymagają odmiennej pojemności i ciśnienia medium roboczego. W ofercie rynkowej znajdują się kompresory zapewniające ciśnienie robocze od 5 do kilkuset Barów. Oferują one także różną wydajność.  Dlatego upewnij się, że wybierasz sprężarkę o odpowiedniej pojemności i ciśnieniu wyjściowym, które odpowiadają wymaganiom Twojej działalności.

Efektywność energetyczna kompresora

Sprężarki o wyższej efektywności energetycznej mogą generować niższe koszty eksploatacji, ponieważ zużywają mniej energii elektrycznej. Zwracaj uwagę na oznaczenia takie jak efektywność sprężu, sprawność, czy oznaczenia zgodności z normami energetycznymi. Co więcej, jeśli zależy Ci na znaczącym ograniczeniu zużycia prądu w zakładzie, a produkcja ma zmienne zapotrzebowanie na medium robocze, rozważ zakup sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej, która dzięki technologii inwerterowej w czasie rzeczywistym dopasowuje wydajność do bieżącego zapotrzebowania procesów. 

Wymiary sprężarki powietrza

Kompresory to duże urządzenia, które wymagają sporo miejsca do posadowienia. Biorąc pod uwagę, ze często dodatkowo układy wyposażone są w inne urządzenia, w tym w zbiorniki ciśnieniowe, sprawdź, ile przestrzeni w zakładzie możesz poświęcić na sprężarkownię lub miejsce, gdzie zamierzasz zainstalować sprężarkę. Upewnij się, że sprężarka mieści się w wyznaczonym miejscu.

Emisja hałasu przez kompresor

Jeśli planujesz umiejscowić sprężarkę przy stanowiskach roboczych, przy których pracują ludzie, zwróć uwagę na poziom generowanego dźwięku oraz możliwość stosowania tłumików dźwięku. Upewnij się także, że kompresor jest zamocowany w sposób minimalizujący przekazywanie wibracji na konstrukcję budynku. Zawsze możesz wybrać urządzenie, które posiada odpowiednie osłony dźwiękochłonne.

Konserwacja i serwis

Kompresor to drogie urządzenie, o które warto odpowiednio zadbać, aby pełniło swoją funkcję bezawaryjnie przez wiele lat. Dlatego zbadaj o dostępność części zamiennych, serwisu i wsparcia technicznego od producenta lub dostawcy. Regularna konserwacja i serwis są kluczowe dla utrzymania wydajności kompresora na odpowiednim poziomie.

Opinie rynku na temat urządzenia

Przeszukaj opinie innych użytkowników oraz zapytaj dostawcę o referencje od klientów, którzy korzystają z podobnych sprężarek. Wybieraj tylko te kompresory, które są polecane przez innych użytkowników. W ten sposób będziesz mieć gwarancję, że dany model sprawdził się w zastosowaniach przemysłowych czy warsztatowych. 

Pamiętaj, że dokładne zrozumienie wymagań i celów, analiza dostępnych opcji oraz konsultacja z ekspertami w dziedzinie kompresorów pomogą Ci wybrać sprzęt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i przyniesie korzyści w dłuższej perspektywie.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending