Connect with us

Zdrowie i Uroda

USG nadgarstka – wykonaj po urazie i w przypadku bólu nieznanego pochodzenia

Opublikowano

dnia

USG-nadgarstka

Urazy i dolegliwości bólowe zdarzają się szczególnie często u osób aktywnych fizycznie i zawodowo uprawiających sport. Jednak staw nadgarstkowy jest jednym z najbardziej narażonych na uraz stawów nawet w życiu codziennym. Poddawany jest bardzo dużym obciążeniom, przez co dolegliwości bólowe w jego obrębie mogą pojawiać się nawet, gdy nie jesteśmy aktywni fizycznie. W przypadku urazów lub dolegliwości bólowych nadgarstka ważna jest szybka i prawidłowa diagnostyka, która pozwoli podjąć decyzję o dalszym leczeniu. Najlepiej nadaje się do tego USG nadgarstka.

Czym jest USG nadgarstka i na czym polega

Ultradźwięki to technika obrazowania medycznego, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazu narządów wewnętrznych. Badanie USG przy pomocy fal ultradźwiękowych jest często wykorzystywane w opiece prenatalnej oraz do oceny stanu zdrowia płodów. Pomaga również w diagnozowaniu urazów, takich jak urazy nadgarstka. Badanie ultrasonograficzne często wykonuje się po urazie nadgarstka oraz przy dolegliwościach bólowych w celu oceny stopnia urazu i złamań kości. Lekarz użyje go, aby sprawdzić, czy nie ma złamań lub innych uszkodzeń ścięgien, więzadeł lub chrząstki w nadgarstku. Lekarz może również użyć go do określenia, czy w dłoni lub przedramieniu występują skrzepy krwi.

USG nadgarstka można wykonać po urazie, a także w celu sprawdzenia problemów, takich jak zespół cieśni nadgarstka lub inne uszkodzenie nerwów. Można to również zrobić w celu zdiagnozowania złamania nadgarstka lub innego problemu z kośćmi ręki. Test jest bezbolesny i zajmuje tylko kilka minut.

Kiedy należy wykonać USG nadgarstka – wskazania do wykonania badania

USG nadgarstka, ze względu na charakter tkanek i ich wrażliwość na fale ultradźwiękowe, pozwala na uzyskanie doskonałych obrazów nie tylko kości, ale również więzadeł i ścięgien. Ponadto USG nadgarstka może również oceniać włókna nerwowe, dzięki czemu test ten znajduje zastosowanie nie tylko w urazach mechanicznych i stanach zapalnych, ale także w chorobach takich jak zespół cieśni nadgarstka.

Należy jednak pamiętać, że stan po urazie nadgarstka oraz ból w obrębie stawu nie są jedynymi czynnikami, które powinny skłonić do wykonania badania USG nadgarstka. Innymi wskazaniami do przeprowadzenia USG nadgarstka są:

  • zaczerwienienie i opuchlizna stawu,
  • silne bóle w okolicy nadgarstka,
  • niestabilność stawu,
  • zaburzenia czucia w ręce,
  • zaburzenia ruchomości nadgarstka,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • guzy i torbiele w okolicy stawu nadgarstkowego.

Po co wykonuje się USG nadgarstka

Specyfika badania USG pozwala na uzyskanie dokładnych obrazów nie tylko kości, ale również ścięgien i więzadeł. Specjalista z doświadczeniem w stosowaniu tego testu może również ocenić włókna nerwowe. Dodatkowo dzięki badaniu USG możliwe jest przeprowadzenie niektórych zabiegów interwencyjnych. W ramach tzw. sonochirurgii możliwe jest przede wszystkim podanie dostawowe lub nakłucie stawu nadgarstkowego.

Ponadto badanie USG nadgarstka jest cennym narzędziem monitorowania postępów leczenia. Przykładami stanów wykrytych w USG nadgarstka są:

  • zespół cieśni kanału nadgarstka objawiający się drętwieniem lub bólem nadgarstka promieniującym w kierunku palców,
  • gangliony, czyli miękkie guzki wypełnione płynem zlokalizowane na grzbietowej stronie nadgarstka,
  • choroba de Quervaina, polegająca na występowaniu dolegliwości bólowych w obrębie nasady kciuka i bocznej części nadgarstka.

Jak przebiega badanie USG nadgarstka?

Badanie USG jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne oraz bardzo dokładne. Co więcej, nie wymaga od pacjenta przyjmowania specjalnych preparatów. Lekarz wykonujący badanie USG nadgarstka nakłada na badany obszar żel na stawy redukujący tarcie, a następnie delikatnymi ruchami bada cały obszar nadgarstka. Specjalista może również poprosić pacjenta o wykonanie określonych ruchów nadgarstkiem w celu oceny interakcji między różnymi częściami stawu. Pacjenci otrzymują wyniki uzyskane bezpośrednio po zabiegu w postaci dokumentacji fotograficznej oraz pełnego opisu.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending