Connect with us

Dom i ogród

Czy domkami na kółkach można poruszać się po ulicy? – cała prawda o domkach mobilnych

Opublikowano

dnia

Kiedy słyszysz “domek na kółkach”, myślisz “aaa… to taki domek, co go można podpiąć jak przyczepkę i wozić ze sobą po polach kempingowych”? Nic bardziej mylnego! Kółka w domkach mobilnych służą do zupełnie innego celu – przesuwania go z miejsca na miejsce w obrębie działki bądź też wjechania nim na przyczepę w celu przetransportowania na inną działkę. Zdziwiony? Nie przejmuj się, jeśli Twoja wiedza na ten temat jest znikoma. W naszym artykule znajdziesz całą prawdę na temat domków na kółkach. Wreszcie będziesz mieć jasność, co to za konstrukcje, jak się z nimi obchodzić, a przede wszystkim, czy warto w nie zainwestować.

Domki mobilne to nie domki holenderskie ani domki angielskie

Nazwy: domki mobilne, domki na kółkach, domki holenderskie, domki angielskie odnoszą się tak naprawdę do bardzo podobnych budowli, różniących się jedynie drobnymi detalami. W Polsce tożsame są określenia domki mobilne i domki na kółkach. Domki holenderskie i domki angielskie mogą odwoływać do konstrukcji sprowadzanych z zagranicy, a tu już różnice są dość wyraźne. Zachodnie egzemplarze bardzo często są zbudowane z mniej trwałych materiałów, a dodatkowo nie do końca sprawdzają się w naszym klimacie. Jeśli zatem rozważasz zakup używanego domku holenderskiego czy angielskiego, powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie nie będziesz mógł korzystać z niego zimą (chyba że zrobisz w nim remont, zainstalujesz ogrzewanie i dodatkowo dołożysz izolację…).

Domki na kółkach nie są ciasnymi klitkami 

Jeśli wyobrażasz sobie, że domek na kółkach to ciasny kontener, w którym znajduje się jedno pomieszczenie do spania plus łazienka, jesteś w błędzie. Nowe domki mobilne mają bardzo funkcjonalne przestrzenie. Oczywiście są mniejsze i większe budowle – liczące od jednej do kilku sypialni – jednak każdą z nich wyróżnia funkcjonalność i maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. Wprowadzane do nich rozwiązania sprawiają, że w domku mieszka się nie tylko przyjemnie, ale i zapomina się o jakichkolwiek trudnościach podczas funkcjonowania w przestrzeni tego typu. 

Postawienie domku mobilnego na działce nie zawsze wymaga wielu formalności

Z formalnościami dotyczącymi zgody na postawienie domku mobilnego na działce bywa różnie. Generalnie sprawa jest zależna od wielkości budowli. Jeśli przekracza ona 35m2, wówczas należy starać się o pozwolenie na budowę w starostwie powiatowym. W przypadku mniejszych domków wystarczy zawiadomienie; tutaj również nie wymaga się bycia właścicielem działki, wystarczy akt dzierżawy. Oczywiście litera prawa może być różnie interpretowana przez urzędy, dlatego też sugerujemy zasięgnąć języka bezpośrednio w danym starostwie, aby mieć pewność, jakie kroki należy podjąć, żeby bezpiecznie postawić domek na działce.

Polski producent = dobry producent?

Jak w każdej branży, także i w tej na rynku można znaleźć szereg firm trudniących się konstruowaniem domków mobilnych. Oczywiście ogromnym plusem jest samo rozważanie wyboru polskiego przedsiębiorstwa. To nasze rodzime firmy najlepiej znają potrzeby osób decydujących się na domek mobilny w Polsce. Jak wybrać tę najlepszą? Zwróć uwagę na doświadczenie i ofertę producenta. Ci najlepsi pracowali już wcześniej w branży budowlanej, a ich oferta jest wyważona i nieprzesadzona. Dodatkowo nie bój się zadzwonić i umówić na konsultację z przedstawicielem firmy. Będziesz mógł przedstawić swoje oczekiwania profesjonaliście, który powinien zaprezentować Ci różne możliwości ich realizacji.

Cena domku na kółkach jest zależna od wielu czynników

To prawda – nie dziw się, jeśli nie widzisz oferty cenowej na stronach producentów domków na kółkach. Tak naprawdę nawet jeśli zdecydujesz się na konkretny projekt, wprowadzenie Twoich rozwiązań może spowodować, że cena wzrośnie czy zmaleje. Przeciętnie nowy domek mobilny kosztuje kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak konkretną sumę może Ci podać dopiero producent po konsultacjach dotyczących wizji Twojego przyszłego siedliska.

Źródło: EcoMobileHome – Całoroczne domki mobilne

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending