Connect with us

Life Style

USG stawu kolanowego – zgłoś się na badanie, gdy ból nie mija

Opublikowano

dnia

Staw kolanowy jest jednym z tych, które są najbardziej narażone na eksploatację w ludzkim organizmie. Nie bez powodu zresztą można łatwo zauważyć, że wiele osób – z wiekiem coraz częściej skarży się na ból właśnie w obrębie tej części kończyny. O ile niektóre z dolegliwości mogą być jedynie chwilowymi przypadłościami, o tyle w przypadku długo utrzymującego się bólu, należy udać się na odpowiednie badanie. W razie potrzeby trzeba też wdrożyć właściwe leczenie. Jednym z badań, które pozwala na szybką diagnostykę w tym zakresie jest USG stawu kolanowego.

Wskazania do wykonania USG kolana

Jednym z podstawowych wskazań, które powinno pacjenta skierować na badanie stawu kolanowego jest przebyty uraz. Może to być związane zarówno z wypadkiem, sytuacją losową, ale też z aktywnością fizyczną wielu sportowców, którzy narażają swoje stawy na dużą eksploatację. Jednak wskazań do wykonania badania USG może być znacznie więcej. Zalicza się do nich między innymi ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych w organizmie czy przewlekłych schorzeń. Na ból w kolanie mogą wpływać także przebyte infekcje, zakażenia, a nawet zmiany metaboliczne – takie jak zachodzą między innymi przy dnie moczanowej. Jak widać, powodów utrzymującego się bólu w kolanie może być bardzo wiele. Tylko dokładne badanie pozwoli na odpowiednią diagnostykę i znalezienie przyczyny tego bólu. Znając już ją, lekarz będzie mógł wdrożyć właściwe leczenie.

Jak wygląda badanie USG kolana?

Badanie USG z punktu widzenia pacjenta jest badaniem prostym, nieskomplikowanym i bezbolesnym. Tak naprawdę pozwala jednak na szerokie rozpoznanie problemu i znalezienie przyczyny bólu stawu kolanowego u pacjenta.

Lekarz prowadzący badanie może ocenić między innymi powierzchnię stawową, torebkę stawową, ale też łąkotkę czy kondycję więzadeł. Ponadto badanie USG obejmuje także mięśnie, nerwy, tętnice i żyły znajdujące się w obrębie całego stawu. Dzięki temu można szybko i sprawnie ocenić, co jest przyczyną bólu u pacjenta. Diagnosta przykłada głowicę aparatu ultrasonograficznego do stawu kolanowego osoby badanej i delikatnymi ruchami przesuwa po wybranym obrębie tej części ciała. Na monitorze od razu widzi obraz, który pozwala na ocenę stanu stawu kolanowego. Co ważne, pacjent zmienia położenie kończyny w trakcie badania. Dzięki temu można sprawdzić, czy niektóre ze zmian nie występują na przykład w trakcie ruchu. Najpierw pacjent kładzie się na plecach, na koniec badania musi położyć się na brzuchu, żeby móc sprawdzić także dół podkolanowy.

Badanie USG stawu kolanowego jest procedurą krótką, trwa maksymalnie kilkanaście minut. Mimo to, w tak krótkim czasie, jest w stanie pokazać pełen obraz tego, co dzieje się w obrębie stawu badanego pacjenta.

Jak przygotować się do badania USG?

W przypadku badania USG stawu kolanowego nie jest potrzebne wcześniejsze przygotowanie ze strony pacjenta. Nie musi więc przychodzić na czczo, nie musi także wykonywać uprzednio innych badań – chyba, że takie będzie zalecenie ze strony lekarza prowadzącego. Wystarczy na czas badania założyć wygodną odzież – tak, by móc swobodnie odsłonić badaną kończynę. Warto pamiętać, że badanie USG jest całkowicie bezpieczne, a jednocześnie niezwykle precyzyjne. W przypadku badań RTG pacjent jest narażony na działanie szkodliwego promieniowania. Nie występuje ono w czasie badania aparatem ultrasonograficznym, dlatego też mogą się mu poddać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci czy kobiety w ciąży i karmiące. Nie ma więc obaw, że samo badanie może wywołać jakieś niekorzystne skutki uboczne, ponieważ w przypadku USG one nie występują.

W kwestii utrzymującego się bólu w stawie kolanowym nie należy zwlekać. Sprawna diagnoza, a na taką pozwala badanie USG stawu kolanowego, umożliwi wdrożenie szybkiego i właściwego leczenia. Dzięki temu pacjent będzie mógł pozbyć się bólu i wrócić do pełni sił i sprawności. Ból w stawie kolanowym może wywoływać nie tylko dyskomfort, ale też powodować problemy w codziennym funkcjonowaniu, z chodzeniem włącznie. Dlatego podjęcie właściwego leczenia jest tak istotne dla pacjenta.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending