Connect with us

Dom i ogród

Serwis klimatyzacji – czy jest potrzebny?

Opublikowano

dnia

Montaż klimatyzacji zarówno w pomieszczeniach biurowych, jak i w domu pozwala cieszyć się świeżym i czystym powietrzem. Trzeba jednak pamiętać, że chcąc zachować wysoką wydajność układu oraz jego sprawność należy poddawać go cyklicznym pracom serwisowym. Na co więc zwracać uwagę i co jaki czas dokonywać przeglądu klimatyzacji?

Zadbaj o swoje zdrowie

Systematyczny serwis klimatyzacji sprawia, że wtłaczane do pomieszczenia powietrze pozbawione jest bakterii, które mają negatywny wpływ na zdrowie użytkowników. Obecność roztoczy oraz mikroorganizmów w układzie chłodzącym ma szczególnie ważne znaczenie zwłaszcza dla osób, które zmagają się z chorobami układu oddechowego. Powietrze pozyskiwane z zewnątrz budynku wchodzi do obiegu, w którym specjalistyczne filtry usuwają wszelkie zanieczyszczenia. Z czasem nawarstwiające się zabrudzenia zmniejszają efektywność filtracji – co w skrajnych przypadkach może nieść za sobą dużo poważniejsze skutki finansowe. Oprócz zabrudzeń w kanałach wentylacyjnych osadza się wilgoć, która tworzy idealne warunki dla powstawania chociażby pleśni.

Czy każda klimatyzacja wymaga serwisu?

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, każdy klimatyzator wymaga okresowego przeglądu. Według wytycznych producentów – minimum dwa razy w roku powinno się przeprowadzić czynności serwisowe i konserwacyjne związane z wymianą filtrów, czyszczeniem układu oraz z uzupełnieniem czynnika chłodzącego. Brak serwisu powoduje zwiększenie zużycia energii elektrycznej, przykry zapach wydzielany z wywietrznika urządzenia, jak również uszkodzenia mechaniczne, a także zwiększony hałas podczas pracy urządzenia.

Co właściwie obejmuje serwis?

Oprócz wspomnianych na samym początku filtrów, serwis klimatyzacji powinien uwzględniać inspekcję pozostałych części wchodzących w całościowy układ. Są to przede wszystkim elementy skraplacza, przewody i kanały oraz połączenia elastyczne łączące poszczególne podzespoły. Warto pamiętać, by serwis urządzenia został zlecony doświadczonym specjalistom, którzy zwrócą uwagę na wszystkie istotne elementy.

Istnieje także możliwość wykonania części prac na własną rękę – w tym celu poleca się wyczyścić filtry pod bieżącą wodą delikatnie usuwając zabrudzenia oraz osuszając je do ponownego montażu. Na uwagę zasługują także specjalne preparaty dedykowane do konkretnych prac, które pomogą usunąć niedoskonałości. Ich właściwości biobójcze oraz grzybobójcze skutecznie zabezpieczają powierzchnię przed zabrudzeniami.

Czyszczenia wymaga także sam klimatyzator – w szczególności jego wywietrzniki i klapy sterujące strumieniem powietrza, bowiem na tych elementach osadza się kurz, który następnie przenika w dalsze zakamarki pomieszczenia. W tym celu należy pozbyć się wszelkich zabrudzeń zachowując staranność i dokładność.

Cykliczny serwis gwarancją niezawodności

Chcąc cieszyć się bezproblemowym i długim okresem użytkowania należy pamiętać o dokonywaniu cyklicznych przeglądów – ich częstotliwość uwarunkowana jest od tego, jak często jest ona używana. W momencie, gdy dany obiekt ma być jedynie schładzany w okresie letnim klimatyzacja może być serwisowana raz do roku, natomiast gdy system użytkowany jest cyklicznie przez cały rok, wówczas poleca się, by dokonywać przeglądów średnio raz na pół roku.

Korzystając z usług doświadczonych firm klient zyskuje pewność, że jego klimatyzacja będzie działać niezawodnie, a przy tym skutecznie przez długi okres czasu. Najważniejsza idea, dla której jednak warto dokonywać prac konserwujących związana jest ze zdrowiem osób przebywających w pomieszczeniach. Zaniechanie serwisu może powodować trudności związane ze zdrowiem, nasilając kłopoty z układem oddechowym. W przypadku kompleksowych usług nie należy podejmować się prac konserwujących na własną rękę, bowiem brak odpowiedniej wiedzy związanej z działaniem układu chłodzącego może spowodować trwałe uszkodzenie jednostki sterującej, co powoduje kosztowne naprawy.

Źródło: Clima Polska – klimatyzatory Toshiba

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending