Connect with us

Biznes

Drukarka fiskalna – kiedy warto kupić?

Opublikowano

dnia

Producenci urządzeń fiskalnych mają do zaoferowania przedsiębiorcom nie tylko kasy, ale także drukarki fiskalne. Wbrew pozorom rozwiązania te można spotkać na każdym kroku – w sklepie, w restauracji czy też na stacji benzynowej. Czym wyróżnia się drukarka fiskalna? Kiedy sprzedawca powinien się na nią zdecydować?

Do czego służy drukarka fiskalna?

Drukarka fiskalna podobnie jak kasa to urządzenie rejestrujące, które służy do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego. Do posiadania drukarki fiskalnej (bądź kasy) zobligowany jest, co do zasady, każdy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych.

Drukarka fiskalna nie tylko rejestruje informacje o sprzedaży i drukuje paragony, ale również pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych operacji. Oferuje na przykład możliwość tworzenia raportów.

Drukarka fiskalna a kasa fiskalna – podobieństwa i różnice

Jak zostało wspomniane, zarówno drukarki fiskalne, jak i kasy służą temu samemu celowi – ewidencjonowaniu sprzedaży i kwot podatku należnego. Na tym jednak ich podobieństwa się kończą. W przypadku kasy fiskalnej stanowisko sprzedaży obejmuje tylko kasę oraz kasjera. W przypadku drukarki fiskalnej miejsce obsługi klienta jest zdecydowanie bardziej rozbudowane i obejmuje drukarkę, komputer, program sprzedażowy oraz sprzedawcę.

Ponadto kasa fiskalna to urządzenie w pełni autonomiczne. Żeby realizować zadania, nie potrzebuje komputera. Wszystkie dane, np. odnośnie szybkiej sprzedaży czy też bazy PLU, można zaprogramować bezpośrednio przy użyciu kasy fiskalnej, wykorzystując wbudowaną klawiaturę. Drukarkę fiskalną należy natomiast połączyć z programem sprzedażowym zainstalowanym na komputerze. W przeciwnym razie nie będzie spełniać powierzonych jej zadań.

Co więcej, w porównaniu z kasą fiskalną drukarka oferuje więcej funkcji, chociażby wspomnianą wyżej możliwość tworzenia raportów. Dzięki zgromadzonym informacjom można ją wykorzystać jako narzędzie analityczne.

Drukarka fiskalna – kiedy warto kupić?

Dzięki swojej rozbudowanej funkcjonalności drukarka fiskalna będzie odpowiednim rozwiązaniem w przypadku przedsiębiorstw oferujących duży asortyment produktów. Mowa tu m.in. o:

  • sklepach odzieżowych,
  • sklepach spożywczych,
  • sklepach ze sprzętem AGD i RTV,
  • drogeriach,
  • punktach gastronomicznych,
  • stacjach paliw,
  • hurtowniach.

Drukarka fiskalna jest również odpowiednim rozwiązaniem dla tych przedsiębiorców, którzy w niedalekiej przyszłości planują rozbudowę asortymentu. Dzięki aplikacji sprzedażowej zyskają oni bowiem możliwość wykonywania bardziej zaawansowanych operacji, takich jak np. naliczanie zindywidualizowanego rabatu.

Niezależnie od tego, na jaki sprzęt zdecyduje się sprzedawca, ważne, aby było to urządzenie uznanego na rynku producenta. Dlaczego? Drukarki oraz kasy fiskalne renomowanych marek są najczęściej wykonane z lepszych materiałów, co pozytywnie wpływa na ich wytrzymałość oraz żywotność. Co więcej, w razie awarii sprzętu przedsiębiorca może liczyć na profesjonalny i szybki serwis.

Drukarka fiskalna online – czym się różni od tradycyjnych rozwiązań?

Na rynku dostępne są także drukarki fiskalne online. W odróżnieniu od tradycyjnych modeli gwarantują one płynną, automatyczną i bezpośrednią łączność z Centralnym Repozytorium Kas. To rejestr nadzorowany przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Repozytorium gromadzi wszelkie dane dotyczące obrotu ewidencjonowane przez drukarkę online. Ułatwia to kontrolę poprawności rozliczeń podatku VAT przez instytucje finansowe.

Tradycyjne drukarki online są stopniowo wycofywane z rynku, a ich miejsce zajmują właśnie modele online. Mają one sprzyjać redukcji szarej strefy w sektorze sprzedaży B2C, a także usprawnić procedury kontroli przedsiębiorców. To nowoczesne rozwiązania, które są kompatybilne z innymi ogniwami systemu sprzedaży, co pozwala przyspieszyć i zautomatyzować obsługę klienta. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie nimi rośnie bez względu na obligatoryjność prawną.

Źródło: CentrumKas – kasy fiskalne

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending