Connect with us

Life Style

Zależy Ci na pozwoleniu wodnoprawnym? Zobacz, ile będziesz musiał zapłacić!

Opublikowano

dnia

pozwolenia-wodnoprawne

Prowadzone przez Ciebie przedsiębiorstwo wymaga zaopatrzenia się w pozwolenie wodnoprawne? Starasz się wyliczyć firmowy budżet? Jeśli tak – poniższy artykuł jest przeznaczony specjalnie dla Ciebie. Dowiesz się między innymi tego, czy taki operat jest drogi. Zapraszamy do lektury.

Ile kosztuje zgoda wodnoprawna?

Stawka za udzielenie zgody wodnoprawnej jest stała. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2022 roku. Poniżej zgromadziliśmy najważniejsze przepisy, o których powinieneś pamiętać.

Przyjęcie zgłoszenia
Za samo przyjęcie zgłoszenia o przydzielenie pozwolenia wodnoprawnego będziesz musiał zapłacić prawie 100 złotych – dokładnie 95,37zł.

Wydanie pozwolenia
Za wydanie pozwolenia będziesz musiał liczyć się z kolejnymi kosztami, tym razem znacznie wyższymi. Przyszykuj w swoim budżecie dodatkowe 237,87zł.

Ocena pozwolenia
Możesz również poprosić o wydanie tak zwanej „oceny wodnoprawnej”. Jest ona potrzebna głównie dla inwestycji lub działań, które mają spory wpływ na środowisko. Koszt tej usługi wynosi 951,51zł.

Maksymalna kwota pozwoleniowa
Istnieje zapis prawny, który informuje nas o maksymalnej wysokości zapłaty niemogącej przekraczać 4.757,52zł.

Sytuacje wyjątkowe
Niestety zarząd Wód Polskich może postanowić o ogłoszeniu tak zwanej „sytuacji wyjątkowej”. Wtedy opłata administracyjna może zostać podwyższona. Zwykle dzieje się tak w momencie, gdy poniesione koszty przekraczają rzeczywiste postępowanie.

Czy to wszystkie koszta?

Niestety powyżej wymienione przez nas koszta dotyczą jedynie usług administracyjnych. W skład pozwolenia wodnoprawnego wchodzi jednak również przygotowanie wniosku, reprezentacja wnioskodawcy i pozyskanie danych z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Nie należy zapominać także o wypisach i wyrysach z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Może więc okazać się, że sumaryczny koszt pozyskania pozwolenia wodnoprawnego wyniesie ponad 8.000 złotych.

Nie próbuj omijać prawa!

Cena uzyskania operatu wodnoprawnego może być dla wielu początkujących przedsiębiorców nie do zaakceptowania. Owe pozwolenie jednak trzeba posiadać, jeśli chcesz prowadzić działalność związaną z odprowadzaniem wód.
Kara za brak operatu to nie tylko wysoka grzywna, ale nawet kara aresztu lub pozbawienia wolności.

Kto sprawdza pozwolenia wodnoprawne?

Zastanawiasz się, do czyich obowiązków należy kontrola operatów wodnoprawnych? Spieszymy z odpowiedzią: jest to minister właściwy do spraw gospodarki wodnej.

Pomoc w uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego

Prowadzenie działalności związanej z odprowadzaniem wód wiąże się z wieloma formalnościami. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy równo na etapie inwestycji, jak i etapie eksploatacji.
Chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z niewłaściwie wypełnionymi dokumentami lub błędnie złożonymi wnioskami? Już teraz skorzystaj z pomocy profesjonalistów, dla których pozwolenia wodnoprawne są codziennością, i przestań martwić się dniem jutrzejszym!

źródło: ekomeritum.pl

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending