Connect with us

Life Style

Po co dziecku nauka pływania? Basen nie tylko dla dorosłych!

Opublikowano

dnia

nauka-plywania-dla-dzieci

Na basenie możesz spotkać nie tylko dorosłych, ale też i dzieci. Nic w tym dziwnego – pływanie to sport dla każdego, niezależnie od wieku. Nadal dość sporą sensację budzi jednak niemowlę na pływalni. Czy to dobry pomysł? Po co dziecku w tak młodym wieku nauka pływania? Jak się okazuje: zalet jest całe mnóstwo. W dzisiejszym artykule parę słów o tym, jakie korzyści mogą płynąc z pływania na basenie od najmłodszych lat.

Zimna woda hartuje organizm

Chłodna, basenowa woda jest w stanie zahartować organizm dziecka. Pobudzony zostanie również jego układ krwionośny. Z kolei sama aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na wytrzymałość mięśniową, nawet u noworodka.
Tak zwane ciśnienie hydrostatyczne (nacisk powodowany przez wodę) pobudza do działania układ oddechowy. Jeśli Twoje dziecko pogłębi swój oddech – zwiększy się ruchomość jego klatki piersiowej, co pozytywnie wpłynie na profilaktykę wielu chorób płuc.

Pływanie dobrze wpływa na mięśnie

Abstrahujemy w tym momencie od budowania tkanki mięśniowej, o której to wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Ćwiczenia wykonywane w wodzie wpływają równie dobrze na rozluźnienie organizmu, dlatego też pobyt na basenie polecany jest w szczególności dzieciakom z zespołem napięcia mięśniowego.
Nie sposób również nie wspomnieć o koordynacji wzrokowo-ruchowej, którą to powinno się pielęgnować już od najmłodszych lat. Dzięki ćwiczeniom na basenie dziecko staje się bardziej świadome wykonywanych przez siebie czynności i poprawia swój zmysł równowagi.

Pobyt na basenie wpływa na psychikę

Zastanawiasz się, w jaki sposób pobyt na pływalni może w pozytywny sposób wpłynąć na psychikę dziecka? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Niezwykle ważnym krokiem w rozwoju dziecka jest jego samoświadomość oraz zdolność ocenienia własnej pozycji w przestrzeni – woda ma w tym aspekcie sporo do powiedzenia. Poprzez namówienie dzieciaka do tego, aby wskoczył do basenu, poprawisz również jego pewność siebie i otwartość do poznawania otaczającego go świata.
Poza tym – nie oszukujmy się: pobyt na basenie to świetna zabawa! Połączmy ją ze zdrową aktywnością fizyczną a otrzymujemy przepis idealny. Wzmocnisz nie tylko organizm swojego dziecka, ale także łączącą Cię z nim więź.

Czy basen dla noworodka jest bezpieczny?

Basen jest doskonałym miejscem dla całej rodziny. Nie oznacza to jednak, że możesz zostawić swoje dziecko bez opieki / odpowiedniego przygotowania – byłoby to skrajnie nieodpowiedzialne.
Jeśli Ty sam nie uważasz siebie za eksperta w kwestii pływania, być może powinieneś skorzystać z usług profesjonalistów? Dobra szkoła pływania dla dzieci pomoże Ci w przygotowaniu Twojej pociechy do korzystania z publicznego basenu.
Pamiętaj, że dziecko (zwłaszcza nowo narodzone) bardzo szybko się uczy, a co za tym idzie – równie łatwo może przyswoić sobie złe nawyki. Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z doświadczonym trenerem, będziesz mógł mieć pewność, że złe przyzwyczajenia będą korygowane od razu, gdy tylko się pojawią, a Twoje dziecko będzie mogło przez długi czas cieszyć się zdrowiem doskonałym.

źródło: movecamp.pl

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending