Connect with us

Biznes

Czym powinna charakteryzować się prezentacja produktowa?

Opublikowano

dnia

Odpowiadasz w firmie za sprzedaż? Właściwie wykonana prezentacja produktowa nie tylko przedstawi towar w jak najlepszym świetle, ale również wzbudzi wśród odbiorców chęć jego posiadania i pozwoli sfinalizować transakcję. Czym jednak powinna się odznaczać? O jakich kwestiach należy pamiętać, aby stanowiła rzeczywiste wsparcie w sprzedaży?

Prezentacja produktowa – co czyni ją skuteczną?

 Minęły już czasy, kiedy monotonny pokaz slajdów był w stanie przekonać kogokolwiek do zakupu czegokolwiek. Jeżeli chcesz, aby prezentacja produktowa stanowiła rzeczywiste wsparcie, musisz się postarać. Odpowiednio wykonana poprowadzi klientów do sprzedaży jak po sznurku. Jak uzyskać taki efekt? Czym powinna charakteryzować się prezentacja produktowa?

Podstawowym zadaniem prezentacji produktowej jest wyjaśnienie potencjalnemu klientowi, w jaki sposób prezentowany produkt rozwiąże jego problem lub zmieni życie na lepsze. Jeżeli korzyści będą niejasne, trudno oczekiwać, że odbiorca przekazu złoży zamówienie. Żeby stworzyć pokaz slajdów, który sprzedaje, należy wnikliwie poznać grupę docelową – jej potrzeby, problemy, obawy i oczekiwania.

Dobrze wykonana prezentacja produktowa powinna nie tylko prezentować korzyści wynikające z zakupu towaru, ale również wzbudzać zaufanie wśród potencjalnych klientów. Jeżeli zostanie wykonana niestarannie, na nic się nie zda. Wręcz odwrotnie. Zniechęci odbiorców do zakupu, a na dodatek wpłynie negatywnie na odbiór całej marki.

Nie oznacza to jednak, że lepiej zrezygnować z pokazu slajdów na potrzeby sprzedaży, zwłaszcza że wcale nie trzeba tego robić na własną rękę. Na rynku działają firmy specjalizujące się w przygotowywaniu prezentacji produktowych na zamówienie. Pracujący w nich specjaliści dysponują wiedzą i doświadczeniem nie tylko w projektowaniu graficznym, ale również marketingu. Dzięki temu tworzą atrakcyjne pokazy slajdów, które realizują obrane cele biznesowe.  

Jakie elementy powinna zawierać prezentacja produktowa?

 Odpowiednio wykonana prezentacja multimedialna to praktyczne narzędzie zwiększające nie tylko sprzedaż, ale i świadomość marki. Z jakich elementów powinna się ona składać, aby spełniać swoje zadania?

1. Objaśnienie kategorii produktu. Na początku prezentacji multimedialnej w kilku słowach przedstaw produkt, zwłaszcza jeśli jego nazwa handlowa nie wskazuje jednoznacznie, z czym potencjalny klient ma do czynienia. Np. XYZ to program antywirusowy wyposażony w zaawansowane narzędzia do ochrony prywatności i bezpieczeństwa w sieci.

2. Zdefiniowanie problemu klienta i pokazanie mu rozwiązania w postaci Twojego produktu. W dalszej części prezentacji multimedialnej musisz uświadomić klienta, że:

  • po pierwsze, ma problem – szkodliwe programy mogą przenikać do systemów komputerowych i urządzeń mobilnych bez Twojej wiedzy,
  • po drugie, znane klientowi sposoby rozprawienia się z problemem są nieefektywne – darmowe antywirusy nie chronią przed wszystkimi niebezpieczeństwami,
  • po trzecie, istnieje właściwy sposób, by rozwiązać problem – oprogramowanie antywirusowe XYZ, które zabezpiecza m.in. przed wirusami, trojanami czy też robakami.

3. Pokazanie przewagi produktu nad konkurencyjnymi ofertami. Przygotuj zestaw kilku przewag, które pozwalają odróżnić Twój produkt od innych ofert na rynku. Mogą one dotyczyć istoty samego produktu (np. program antywirusowy XYZ zabezpiecza przed najszerszym katalogiem złośliwego oprogramowania), ceny czy też sposobu obsługi około sprzedażowej.

4. Dowód społeczny. Przedstaw opinie zadowolonych klientów lub logotypy firm, które skorzystały z produktu. Możesz też umieścić case study.

5. Call to action. Na koniec umieść wezwanie do działania, np. zachęć klienta do zamówienia produktu przez stronę www.

Prezentacja produktowa może stanowić skuteczne narzędzie zwiększające sprzedaż. Warunek jest jeden: musi być odpowiednio wykonana. W jej przypadku liczy się każdy szczegół. Dlatego warto jej poświęcić adekwatną ilość czasu. Jeżeli nie możesz tego zrobić, skorzystaj z usług profesjonalistów, którzy przygotują dla Ciebie atrakcyjny pokaz slajdów.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending