Connect with us

Dom i ogród

Rzeczoznawca budowlany i błędy w termoizolacji

Opublikowano

dnia

Termoizolacja budynku ma za zadanie nie tylko podnieść właściwości grzewcze domu, ale i obniżyć koszty związane z jego ogrzewaniem. Aby prace wykończeniowe były skuteczne, warto zadbać nie tylko o dobrą jakość materiałów, ale i ich prawidłowe zainstalowanie. Bardzo ważne jest więc, żeby znaleźć firmę, która nie tylko będzie efektywna, ale i będzie w stanie zagwarantować nam optymalne rozwiązania techniczne. Co jednak, jeżeli po zakończeniu prac izolacyjnych zauważymy niepokojące zmiany elewacji? Czy rzeczoznawca budowlany może nam pomóc? 

Błędy w projekcie termomodernizacji budynku 

Od tego, w jaki sposób zostanie przygotowany projekt izolacji termicznej budynku mieszkalnego, zależy nie tylko powodzenie prac wykończeniowych, ale i skuteczność termoizolacji. Prawidłowo opracowany projekt powinien zakładać nie tylko termin realizacji robót budowlanych, ale także faktyczny stan techniczny budynku. Ważne jest, żeby projektant znał dotychczasową dokumentację techniczną nieruchomości, ponieważ na tej podstawie będzie w stanie określić parametry termoizolacji. Grubość i rodzaj izolacji cieplnej musi być dostosowana do stanu przegród zewnętrznych i potrzeb energetycznych budynku. W przeciwnym wypadku zbyt cienka warstwa ocieplenia może skutkować utratą ciepła. Z kolei za gruba warstwa płyt styropianowych może hamować oddychanie ścian i doprowadzić do ich pocenia się. 

W konsekwencji wewnątrz budynku z czasem możemy mieć do czynienia z pleśnią i mokrymi wykwitami. Jeżeli po zakończeniu prac wykończeniowych zauważymy, że zewnętrzna elewacja pęka, a na ścianach wewnątrz domu pojawiają się mokre plamy, możemy zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej. Rzeczoznawca budowlany nie tylko dokona oglądu stanu budynku i przeprowadzonych prac dociepleniowych, ale i wskaże błędy, które wykonawca będzie musiał naprawić. 

Złe przygotowanie podłoża pod termoizolację 

Jedną z powszechnych metod ocieplania budynków jest stosowanie płyt styropianowych. Aby ich położenie było efektywne, wcześniej należy zadbać o to, żeby termoizolacja miała na czym się utrzymywać. Niestety nierzadkim błędem jest złe przygotowanie ściany pod klej, na który powinny być przytwierdzone płyty. Pierwszym etapem przygotowania gruntu pod ocieplenie powinno być jego oczyszczenie i odgruzowanie. Ściana, która jest zanieczyszczona lub zawilgotniała, nie tylko nie przyjmie warstwy kleju, ale będzie dalej niszczała, przyczyniając się do pękania płyt. Z takimi samymi konsekwencjami będziemy musieli się zmierzyć, jeżeli nie pozbędziemy się ze starej elewacji luźnych elementów, które mogłyby osłabić przyczepność kleju. Jest to bardzo ważne przede wszystkim w przypadku prac termomodernizacyjnych budynków, które są już użytkowane przez lata. Nowa warstwa styropianu nie może być przytwierdzona do powierzchni, która nie jest stabilna. 

Jeżeli rzeczoznawca budowlany uzna, że już na tym etapie popełniono błędy, z całą pewnością wskaże konieczność ponownego zainstalowania izolacji cieplnej. Aby tego uniknąć, należy dostatecznie przygotować podłoże nośne. W przypadku wyraźnie uszkodzonej warstwy tynku należy skuć nierówności i położyć na nie warstwę poziomującą. Dobrym rozwiązaniem może też być nałożenie wstępnej warstwy tynku.

 Błędy podczas zabezpieczania warstwy termoizolacyjnej 

Skuteczność przeprowadzonych prac izolacyjnych zależy nie tylko od dobrych jakościowo materiałów, ale i ich prawidłowego zamocowania i zabezpieczenia. Co istotne, o dobry stan surowców wykorzystywanych do prac budowlanych powinniśmy dbać nie tylko podczas ich składowania, ale także w trakcie robót budowlanych. Prawidłowo zamocowana warstwa termoizolacji powinna być przytwierdzona do ściany za pomocą dobrze przywierającego kleju i kołków podtrzymujących płyty styropianowe. Tymczasem częstym błędem jest stosowanie samodzielnego zabezpieczenia, które podczas użytkowania budynku może nie zdać próby czasu. Dodatkowe wsporniki zalecane są w miejscach docinania płyt oraz tam, gdzie styropian okala otwory okienne. W przeciwnym wypadku może dojść do wyszarpnięcia lub wyłamania fragmentu płyty. 

Kolejnym błędem popełnianym podczas prac dociepleniowych jest niedostateczne zabezpieczenie niedawno położonego ocieplenia i niedostosowanie prac wykończeniowych do aktualnej pory roku. W przypadku stosowania wełny mineralnej ważne jest, aby warstwa izolacji była zabezpieczona przed wodą opadową. Jeżeli stosujemy płyty styropianowe, musimy wziąć pod uwagę stan nasłonecznienia budynku – świeży styropian pod wpływem promieni słonecznych może nie tylko się skurczyć, ale i kruszyć, powodując powstawanie mostków termicznych. Rzeczoznawca budowlany, przeprowadzając analizę wykonanych prac termoizolacyjnych, nie tylko sprawdzi stan elewacji, ale będzie też w stanie określić, czy wszelkiego rodzaju pęknięcia i ukruszenia są wynikiem nierzetelnie przeprowadzonych prac wykończeniowych.

Źródło: MPExpertbud – Ekspertyzy Budowlane

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending