Technologie inteligentne implementowane w obiektach mieszkalnych mają ogromny wpływ na komfort codziennego życia. Pozwalają znacznie ułatwić i skrócić realizację wielu procesów, na przykład poprzez zdalne sterowanie wieloma urządzeniami RTV i AGD.
Ciągłe poszukiwanie zagubionego pilota, wędrowanie od pralki do radia i telewizora, ręczne opuszczanie rolet, by obejrzeć film w optymalnych warunkach – to wszystko może przejść do historii, jeśli zdecydujemy się na instalację systemu inteligentnego domu.
Inteligentne urządzenia RTV/AGD – pożegnaj się z pilotem
Ogromnym atutem integracji posiadanych sprzętów w jednym systemie jest zdalne sterowanie, które odbywać się może na kilka sposobów. Pierwszy z nich dotyczy wykorzystania specjalnej aplikacji instalowanej na urządzenia mobilne, najczęściej smartfony. Zawiera ona wszystkie najważniejsze funkcje, które są przedstawiane za pośrednictwem przyjaznego interfejsu.
Sterowanie AGD i RTV przy użyciu telefonu odbywa się za sprawą zaledwie kilku komend – jeden przycisk wystarczy, by włączyć lub wyłączyć telewizor, uruchomić radio czy też zainicjować przygotowane wcześniej scenariusze (przejdziemy do nich w dalszej części tekstu).
Na to samo możemy liczyć wykorzystując piloty dołączone do zestawu lub panele sterowania, montowane przeważnie w instalacjach przewodowych – cenione są one głównie za ogromny zasięg działania i pełną odporność na ewentualne zakłócenia.
To jednak nie wszystko, ponieważ inteligentne AGD i RTV korzysta również z połączenia internetowego, które jeszcze bardziej rozszerza zakres sterowania posiadanymi sprzętami. Warto jeszcze wymienić kilka przykładowych urządzeń, jakie możemy zintegrować w ramach systemu inteligentnego domu. Najczęściej są to:
- telewizory,
- odtwarzacze muzyczne,
- radia,
- dekodery,
- rzutniki,
- serwery,
Jednocześnie, w systemie inteligentnych urządzeń RTV i AGD integrowane jest oświetlenie, a także żaluzje i rolety. W jakim celu? Żeby możliwe stało się uruchomienie rozmaitych scen.
Scenariusze w inteligentnym domu
Mowa w tym miejscu o całym zestawie czynności wykonywanych za pomocą programatorów czasowych lub stosownej opcji w aplikacji, pilocie czy też panelu sterowania. Sceny polegają na połączeniu kilku elementów instalacji, które uruchamiane są w tym samym momencie. Zdecydowanie skraca to realizację wielu procesów, co, rzecz jasna, przekłada się na zwiększony komfort życia.
Sceny implementowane są wówczas, gdy chcemy szybko dostosować pracę kilku sprzętów jednocześnie. Doskonale obrazują to następujące przykłady.
- Scena „KINO” – po wybraniu stosownej opcji, system opuszcza rolety, wyłącza główne oświetlenie na rzecz dekoracyjnego, uruchamia rzutnik lub telewizor, a także zestaw audio. Dzięki temu, po kilku sekundach tworzone są optymalne warunki do oglądania filmów lub seriali.
- Scena „BUDZIK” – o określonej godzinie zapala się światło, rolety idą w górę, a do naszych uszu dobiega dźwięk ulubionej stacji radiowej.
To wyłącznie dwa przykłady tego, w jaki sposób możemy wykorzystać scenariusze w systemie inteligentnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować własne sceny, bez konieczności opuszczania kanapy.
Czy inteligentne AGD się opłaca?
Choć wszystko to, o czym mowa wydaje się niezwykle atrakcyjne, część osób zapewne zastanowi się nad kosztami, a także kłopotliwym montażem i implementacją całego systemu. Najnowsze rozwiązania rozwiązują jednak tego typu wątpliwości.
Ceny systemów inteligentnych cały czas spadają, co wiąże się oczywiście z coraz większym upowszechnianiem się tego typu rozwiązań. Sam montaż może zostać przeprowadzony na etapie budowy domu (instalacje przewodowe) lub w już istniejących budynkach, bez kucia ścian (instalacje bezprzewodowe). Profesjonalni monterzy wykonają wszystko za nas, dlatego nie musimy martwić się ewentualnymi błędami.
Wygoda obsługi inteligentnych urządzeń RTV i AGD rekompensuje wszystkie wydatki oraz prace montażowe. Zwłaszcza gdy opanujemy system tworzenia scenariuszy dostosowanych do naszych potrzeb.
Źródło: F&Home – inteligentny dom bezprzewodowy