Connect with us

Biznes

Kancelaria prawna a postępowanie upadłościowe przedsiębiorców

Opublikowano

dnia

Każdy przedsiębiorca podczas zakładania firmy liczy na to, że osiągnie sukces. Stara się, żeby przedsiębiorstwo przynosiło jak największe zyski, czasem jednak się to nie udaje. Może to wynikać z kłopotów z zarządzaniem, ale też z wielu czynników zewnętrznych – jak choćby kryzys gospodarczy, który ma wpływ na wiele osób i firm. Rozwiązaniem, które może pomóc w rozpoczęciu wszystkiego od nowa, jest ogłoszenie upadłości. Pomóc w tym może kancelaria prawna.

Upadłość – co to takiego?

Kiedy w firmie pojawiają się problemy związane z wypłacalnością wobec wierzycieli, pierwszym krokiem naprawczym na ogół jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa. To działania, które mają spowodować zmianę, modernizację, sposób organizacji firmy oraz zwiększenie jej wartości. Jeśli jednak restrukturyzacja nie przyniesie oczekiwanego efektu, może się okazać konieczne ogłoszenie przez firmę upadłości. W skrócie, jest to procedura, która umożliwia wszystkim wierzycielom wspólne dochodzenie swoich roszczeń. Zarząd nad majątkiem przedsiębiorstwa przejmuje wyznaczony przez sąd syndyk. Głównym powodem ogłoszenia upadłości firmy jest fakt, że nie reguluje ona na bieżąco wszystkich należności, popada w długi, na dodatek bez pomocy zewnętrznej – na przykład w postaci umorzenia długów – nie jest w stanie dalej prowadzić swojej działalności

Postępowanie upadłościowe – procedura

To sąd ogłasza upadłość przedsiębiorstwa. Po jej ogłoszeniu syndyk przystępuje do realizacji kolejnych etapów postępowania upadłościowego. Zdolność upadłościowa przysługuje, co do zasady, osobom prowadzącym działalność gospodarczą, w tym osobom fizycznym, prawnym, a także jednostkom, które posiadają zdolność prawną.

Zasadniczym celem upadłości jest likwidacja majątku upadłej firmy. Pieniądze, które uda się w ten sposób pozyskać, przekazywane są na uregulowanie należności w stosunku do wierzycieli i spłatę zadłużeń. Warto również wiedzieć, że z chwilą ogłoszenia upadłości, majątek firmy staje się masą upadłościową. O jej podziale decyduje ustanowiony wcześniej syndyk. Ustala on dokładny plan podziału kwot uzyskanych po sprzedaży majątku firmy i obejmuje on między innymi należności wobec pracowników, koszty przeprowadzenia postępowania upadłościowego, długi w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zaległe podatki, pozostałych wierzycieli, a także część odsetek, które wiązały się z narastającymi zadłużeniami.

Upadłość – pomoc prawnika

Już sama konieczność ogłoszenia upadłości firmy jest trudną sytuacją dla jej założycieli. Wiąże się z szeregiem procedur koniecznych do przeprowadzenia, stałych rozmów z wierzycielami, a czasem także z rozprawą sądową, jeżeli któryś z wierzycieli zdecydował się na skierowanie sprawy do sądu. Pomoc prawnika w takiej sytuacji jest wręcz niezbędna. Profesjonalna kancelaria prawna przeprowadzi najpierw dokładną analizę, zarówno pod względem prawnym, finansowym i organizacyjnym, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście konieczne jest ogłoszenie upadłości, czy jest jeszcze jakaś inna możliwość na uratowanie firmy.

Prawnicy sporządzą wszelkie niezbędne wnioski, pisma procesowe oraz dokumenty, mogą reprezentować upadłego zarówno przed sądem, jak i wierzycielami. Warto także wiedzieć, że kancelaria prawna pomaga również w sytuacji, kiedy to firma staje się wierzycielem i któryś z kontrahentów nie wywiązuje się ze spłaty zadłużenia. Prawnicy mogą przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika, opracują także zgłoszenie wierzytelności, będą reprezentować firmę oraz nadzorować proces likwidacji majątku przez syndyka. Wszystko po to, by firma mogła odzyskać jak najwięcej zaległych należności.

Źródło: Salire – kancelaria prawna

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending