Connect with us

Biznes

Czy warto zainwestować w instalację propanu?

Opublikowano

dnia

Wszelkie inwestycje, które wymagają większego wkładu finansowego skłaniają do przemyśleń nad ich opłacalnością. Chcielibyśmy, by zmiana była na lepsze i owocowała zyskiem w przyszłości. Dzieje się tak zarówno kiedy decydujemy się na zakup akcji czy obligacji, jak i przy kupnie domu lub mieszkania. Nie inaczej jest w przypadku inwestycji w instalację propanu. Chcemy, by decyzja ta była dobrze przemyślana i trafna. Dylemat ten staje zarówno przed osobami montującymi pierwsze ogrzewanie w nowo powstającym domu, jak i w przypadku wymiany dotychczasowego kotła. Co warto wziąć pod uwagę i czy instalacja na propan rzeczywiście się opłaca?

Zalety instalacji na gaz propan

Instalacja na gaz propan może zostać zamontowana zarówno w nowo powstającym domu, jak i zastąpić dotychczasowy kocioł w starszym budownictwie. Gaz propan jest popularnym paliwem opałowym i każdego dnia zyskuje kolejnych zwolenników. Szacuje się, że obecnie propan jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów opałowych do domów. Tak wielka popularność propanu nie powinna dziwić.

Jako paliwo opałowe propan jest zarówno ekologiczny, wygodny i wielofunkcyjny, jak również ekonomiczny. Oznacza to, że decydując się na montaż instalacji na gaz propan zyskujemy nie tylko finansowo, ale także otrzymujemy komfort i wygodę, a przy okazji dbamy o środowisko naturalne. Aż ciężko uwierzyć, że tyle korzyści płynie z użytkowania wyłącznie jednego gazu. Jednak tak jest w istocie.

Korzyści z ekologicznych rozwiązań grzewczych

Wybieranie ekologicznych form ogrzewania domu niesie oczywiste korzyści dla środowiska. Jednak warto wiedzieć, że taka decyzja może przynieść profity również naszemu portfelowi. Od wielu lat, samorządy każdego roku przekazują duże fundusze na dopłaty na rzecz likwidacji tak zwanych „kopciuchów”, czyli pieców przyczyniających się do powstawania smogu i gazów niskiej emisji. Polityka ta ma zachęcić właścicieli domów do wybierania ekologicznych i przyjaznych dla środowiska metod ogrzewania. To z kolei ma bezpośrednio przekładać się na stopniową poprawę stanu środowiska naturalnego w Polsce. Jakie tego typu działania mają znaczenie w kontekście gazu propan? Otóż gaz płynny, jako metoda ogrzewania domu, jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych dostępnych aktualnie na rynku.

Propan jest gazem czystym chemicznie. W swoim składzie nie zawiera wodorotlenków aromatycznych i podlega spalaniu całkowitemu. Oznacza to, że jako efekt uboczny spalania otrzymujemy wyłącznie czystą wodę i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Dlatego też zakup ekologicznego kotła na propan może zostać objęty dopłatą, zmniejszając koszt inwestycji oraz zwiększając jej opłacalność.

Opłacalność inwestowania w propan, czyli ekonomiczne ogrzewanie

Na to czy inwestycja jest opłacalna, ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę koszty, jakie zostaną poniesione na początku, w czasie wdrażania konkretnego rozwiązania, w naszym wypadku – instalacji na gaz propan. Zdecydowanie najbardziej kosztownym elementem całej instalacji jest zbiornik na gaz. Istnieje także możliwość zakupu używanego zbiornika, a to z kolei obniża koszt inwestycji początkowej. Trzeba również pamiętać o możliwości otrzymania dopłat od samorządu na zakup ekologicznego kotła grzewczego. Dopłata taka zmniejszy koszt inwestycji początkowej.

W dalszej kolejności trzeba obliczyć, jaką oszczędność w skali roku przyniesie nam użytkowanie nowej formy ogrzewania, czyli porównać roczny koszt dotychczasowego i przewidywany nowego, tj. ogrzewania propanem. Ceny propanu są atrakcyjne latem, poza sezonem grzewczym jeszcze spadają. Obecna sytuacja na rynku paliw i niska cena ropy z pewnością wkrótce znajdzie odzwierciedlenie również w spadającej cenie propanu. Kwota oszczędności na materiale opałowym będzie dla nas wskaźnikiem, po jakim czasie zwróci się koszt inwestycji początkowej, a rozpocznie czyste oszczędzanie.

W przypadku gazu propan koszt inwestycji początkowej zwraca się po około 3-4 latach użytkowania instalacji. Każdy kolejny rok to korzyść dla portfela, ponieważ na ogrzewanie wydajemy mniej, niż przed przejściem na ogrzewanie propanem. Oznacza to, że inwestycja w instalację na propan jest niezwykle opłacalna. W krótkim czasie przynosi wymierne korzyści finansowe, a do tego jest komfortowym i wygodnym rozwiązaniem.

Źródło: LPGDirect – dystrybucja gazu grzewczego

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending