Connect with us

Biznes

Dobre szelki bezpieczeństwa niezbędne przy pracy na wysokości

Opublikowano

dnia

Prace na wysokości to szczególnie ryzykowne zadania wymagające dobrego zabezpieczenia. Wykonywanie tego typu prac bez jakiejkolwiek asekuracji nie tylko jest niezgodne z przepisami BHP, ale także może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia. Dlatego też przed przystąpieniem do prac na wysokości należy zaopatrzyć się w dobre szelki bezpieczeństwa.

Przed czym chronią szelki bezpieczeństwa

Dobre szelki bezpieczeństwa to takie wykonane z wysokiej jakości materiałów. Należy jednak pamiętać, że szelki bezpieczeństwa stosowane jako samodzielna ochrona przed upadkiem nie są wystarczającym zabezpieczeniem. Szelki bezpieczeństwa muszą zostać połączone z systemami hamującymi spadanie oraz z elementami kotwiczącymi. Dopiero te trzy elementy, po połączeniu ze sobą, mogą zapewnić skuteczną i efektywną ochronę pracowników przed upadkiem z wysokości. Niemniej jednak szelki bezpieczeństwa stanowią jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia pracownika wykonującego roboty na wysokości. Tym samym szelki bezpieczeństwa – w połączeniu z innymi elementami – zapewniają ochronę przed wszystkimi negatywnymi skutkami upadków z wysokości.

Rodzaje szelek bezpieczeństwa

Wybierając szelki bezpieczeństwa do prac na wysokości, warto wiedzieć, że występują one w kilku różnych opcjach oraz wariantach. Zarówno krój, jak i inne cechy szelek bezpieczeństwa są uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy – i właśnie pod tym kątem powinny być dobierane. 

Szelki bezpieczeństwa w najprostszym, najbardziej podstawowym wariancie wyposażone są w zaczep piersiowy lub grzbietowy. Dostępne są jednak również szelki z obydwoma rodzajami zaczepów. Są one wtedy znacznie bardziej uniwersalne i nadają się do stosowania w znacznie szerszym wachlarzu robót. Do prac wykonywanych w podparciu należy zastosować szelki bezpieczeństwa wyposażone w pas biodrowy. Do prac w podwieszeniu należy natomiast wybrać szelki bezpieczeństwa zaopatrzone w pas i punkt asekuracyjny. Tak wyposażone szelki bezpieczeństwa pozwalają na prowadzenie prac z wykorzystaniem technik alpinistyczno-linowych.

Źródło: Glovex – hurtownia BHP

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending