Connect with us

Biznes

Koparki i koparko-ładowarki – urządzenia do wielu zadań

Opublikowano

dnia

Na każdej budowie aż roi się od różnego rodzaju maszyn i sprzętów. Nic w tym dziwnego, zakres prac na ogół jest bardzo szeroki, a do wykonania jest sporo różnych działań, od transportu, przez wyburzanie, przez samą budowę i końcowe uprzątnięcie terenu. Warto jednak zdecydować się na wynajem również takich urządzeń, które będą się sprawdzać w wielu sytuacjach. Do takich należą między innymi koparki i koparko-ładowarki. Można je znaleźć na praktycznie każdej budowie.

Koparka i koparko-ładowarka – czym się różnią?

Najprościej rzecz ujmując i (na co już wskazują same nazwy tych urządzeń) koparko-ładowarka to koparka, która łączy w sobie także funkcję ładowarki. Jest więc maszyną nieco bardziej uniwersalną i dostosowaną do większego zakresu prac. Koparka wykorzystywana jest do wszelkiego rodzaju robót ziemnych, głównie w momencie, gdy należy oddzielić urobek od gruntu bądź przenieść materiał sypki z jednego miejsca w drugie. Można wyróżnić kilka rodzajów koparek. Podstawowy podział uwzględnia to, na jakim terenie będą pracować. Koparki kołowe sprawdzą się na równej i utwardzonej powierzchni. Do robót na nierównym terenie lepiej wykorzystać koparki gąsienicowe. Do tych maszyn można montować także inne urządzenia, takie jak na przykład młoty wyburzeniowe, dzięki czemu zwiększa się ich zasięg, jak również zakres ich działania.

Koparko-ładowarki wykorzystywane są także do robót ziemnych, jednak możliwości ich prac są znacznie większe. Często używane są między innymi do wykopów pod różnego rodzaju instalacje, prac komunalnych, ale też przygotowania terenów pod budowy dróg czy ścieżek rowerowych. Sprawdzają się także do robienia wykopów pod fundamenty, baseny, szamba, jak i stawy lub oczka wodne.

Profesjonalna obsługa koparki i koparko-ładowarki

Choć takie urządzenia, jak właśnie koparki czy koparko-ładowarki, są jednymi z najczęściej wykorzystywanych maszyn na budowach, to wcale nie oznacza, że każdy inwestor ma pracowników, którzy są w stanie takie urządzenia obsługiwać. Wynajem maszyn od firmy, która się w tym specjalizuje, daje gwarancję, że każde urządzenie będzie obsługiwać wykwalifikowany operator, który ma wszystkie niezbędne uprawnienia.

Inwestor lub osoba prowadząca budowę nie musi się również martwić o stan maszyn – każda z nich ma bowiem regularnie robione niezbędne przeglądy, aktualne badania techniczne i jest dostosowana do prac we wskazanych warunkach. Koparki i koparko-ładowarki renomowanych marek pomogą w sprawnej i pewnej realizacji inwestycji. Dobry sprzęt ma ogromne znaczenie dla tempa budowy i postępu prac na jej terenie.

Park maszyn budowlanych

Decydując się na wynajem koparek lub koparko-ładowarek warto wybrać firmę, która będzie dysponowała także innymi maszynami budowlanymi. Dzięki temu będzie można zapewnić obsługę pod względem urządzeń na budowę na każdym jej etapie. Profesjonalne przedsiębiorstwo, które się w tym specjalizuje, ma na stanie na ogół również wywrotki, pojazdy do transportu HDS czy podnośniki koszowe i kontenery na odpady. Są to maszyny, bez których trudno wyobrazić sobie realizację dużej budowy czy innej tego typu inwestycji. Każda z nich będzie obsługiwana przez wykwalifikowanego operatora.

Jednocześnie, wynajmując maszyny w jednym miejscu, łatwiej dopilnować wszystkich terminów związanych z budową. Pracownicy firmy wynajmującej te urządzenia nie tylko podpowiedzą, które maszyny na danej inwestycji przydadzą się najbardziej, ale także dopilnują, by nie było ryzyka przestojów na przykład ze względu na problem z dostępnością wybranego sprzętu. Krótko mówiąc – jeśli będą wiedzieć, że do wynajmowanej przez inwestora koparki będzie potrzebny także młot wyburzeniowy, choć na nieco innym etapie prac, to dopilnują, by był on dostępny właśnie w tym konkretnym momencie. Po zakończeniu całej budowy pracownicy zabiorą maszyny z powrotem do parku maszyn, gdzie wszystkie urządzenia przejdą ponownie niezbędne badania, zostaną naprawione wszelkie usterki. Po to, by mogły zaraz spełniać swoje funkcje przy kolejnych inwestycjach.

Źródło: Avio-Star – wynajem maszyn budowlanych

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending