Connect with us

Dom i ogród

Balustrady stalowe ze szkłem – estetyka i trwałość na lata

Opublikowano

dnia

Szkło coraz częściej wykorzystywane jest do produkcji wyrobów wykorzystywanych w budownictwie. Nic dziwnego – od dawna kojarzone z kruchością, teraz postrzegane jest jako lekki i nowoczesny materiał, który jest nie tylko bardzo trwały, ale i niezwykle estetyczny. Stalowe balustrady ze szkłem są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych przez inwestorów. O czym warto wiedzieć, decydując się na ich wybór? 

Stalowe balustrady ze szkłem – zastosowanie 

Stalowe balustrady ze szkłem są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych przez inwestorów poszukujących innowacyjnych i bezpiecznych rozwiązań do swojego domu. Ich popularność nie dziwi, zważywszy możliwości konstrukcyjne i architektoniczne, jakie daje hartowane szkło i stal. Dzięki temu balustrady ze szkłem od dawna przestały się kojarzyć z biurowcami i galeriami handlowymi i na stałe zagościły w domach jednorodzinnych, ciesząc oko swoją ciekawą konstrukcją. Najczęściej balustrady szklane w stalowej ramie instalowane są w nowoczesnych wnętrzach o prostym wystroju, ale równie często możemy je spotkać w małych mieszkaniach dwukondygnacyjnych. W tym przypadku doskonale uzupełnią wnętrze, dodając małej przestrzeni wrażenie lekkości i przestronności. Szkło świetnie współgra ze światłem dziennym i pozwala doświetlić i powiększyć przestrzeń, dlatego balustrady stalowe z taflą będą bardzo dobrym rozwiązaniem w ciemnych i wąskich pomieszczeniach. 

Co istotne, balustrady ze szkłem i stalą nierdzewną najczęściej wybierane są także na zewnątrz budynku, jako zabezpieczenie schodów zewnętrznych, tarasów i balkonów. Balustrada ze stali nierdzewnej jest antykorozyjna i bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, a szklane wypełnienie, dzięki nowym technologiom, nie jest podatne na zabrudzenia i zacieki.   

Balustrady ze stali nierdzewnej ze szkłem – jaki rodzaj wybrać? 

Jednym z najczęstszych rozwiązań, na jaki decydują się inwestorzy wybierający balustradę, są balustrady ze szkła hartowanego, które umieszczone są w stalowej ramie. Rama ze stali nierdzewnej nie tylko utrzymuje taflę, zapewniając nam bezpieczeństwo podczas użytkowania tarasu czy balkonu, ale i świetnie wygląda w połączeniu ze szkłem. Sposób mocowania balustrad ze szkła hartowanego zależy w dużej mierze od rodzaju balustrady i barierki. W przypadku schodów powszechnym rozwiązaniem jest instalowanie stalowej barierki, która podtrzymuje szklane wypełnienie z bezpiecznego szkła hartowanego. Szklana tafla mocowana jest do słupków wykonanych ze stali nierdzewnej za pomocą specjalnych uchwytów, które zapewniają jej stabilność. Takie rozwiązanie, szczególnie w przypadku schodów wewnętrznych, jest niezwykle efektowne i świetnie współgra z nowoczesnym charakterem wnętrza. 

Dość popularnym rozwiązaniem chętnie wybieranym przez inwestorów jest balustrada całoszklana. Z uwagi na to, że barierka samonośna w gruncie rzeczy nie wymaga już udziału innych materiałów, polecana jest ona szczególnie w bardzo prostych wnętrzach oraz na zewnątrz, jako wykończenie balkonów i tarasów. Całość balustrady tworzy gruba jednolita tafla szkła, która jest przytwierdzona do podłoża za pomocą stalowych łączników punktowych lub liniowych, które ją stabilizują i zapewniają nam bezpieczeństwo podczas użytkowania balustrady.   

Dobrym i niebanalnym pomysłem, który świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku barierek schodowych, jak i balkonów, jest szklana barierka na stalowej szynie. Tafla szkła, z którego wykonana jest balustrada, chowana jest w liniowej szynie, co zapewnia łatwy montaż szkła i jego stabilność. Balustrady tego typu najczęściej wyposażone są w poręcze wykonane ze stali nierdzewnej, które nie tylko wyglądają bardzo estetycznie, ale i zapewniają komfort poruszania się po schodach. Balustrady na szynie mogą być mocowane do ściany, słupów podporowych lub stropu. 

Jak dbać o szklane balustrady ze stalowymi poręczami? 

Zaletą balustrad stalowych ze szkłem jest to, że w przeciwieństwie do innych tego typu konstrukcji nie wymagają one od nas szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Bezpieczne szkło hartowane samoczyszczące jest skonstruowane w taki sposób, aby na jego powierzchni nie powstawały żadne zacieki. Jest to szczególnie istotne w przypadku balustrad zewnętrznych. Balustrady szklane możemy czyścić w taki sam sposób jak okna w naszym domu, używając do tego delikatnych detergentów. W przypadku poręczy i mocowań ze stali nierdzewnej wystarczy przecierać je systematycznie ściereczką, aby pozbyć się z nich odcisków palców i drobnych zanieczyszczeń. Stal nierdzewna jest antykorozyjna, dlatego nie musimy się w tym przypadku martwić o wody opadowe oddziałujące na balustradę. Co istotne, balustrada za stali nierdzewnej nie może być czyszczona twardymi i szorstkimi narzędziami, które mogłyby naruszyć jej warstwę ochronną.

Źródło: Kobamet

 

 

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Ostatnio

Trending